Будівництво виробничих споруд
Виробничі будівлі – це особливий вид споруд, призначених для організації всередині них будь-яких технологічних процесів. Залежно від типу виробництва дані будівлі мають різні планувальні характеристики, конструктивні та інженерні особливості. На відміну від багатьох офісних, торгових та інших видів громадських об’єктів, будівництво виробничих будівель і споруд майже ніколи не проходить без участі розробника і постачальника устаткування. Одним словом, без знання того, що буде вироблятися і яка буде організована технологічна схема, будувати вкрай не рекомендується.
Відмінні деталі при проектуванні виробничих будівель
Проектування виробничих будівель найбільше залежить від обраної конструктивної схеми каркасу. Вона повинна бути ретельно прорахована і оптимізована для збільшення економічної ефективності споруди. Для багатьох проектних організацій, які звикли до типового проектування це може бути вкрай важко, так як крім стандартних снігових, вітрових, постійних і експлуатаційних навантажень, на каркас діють також навантаження горизонтальні, прикладені в двох осях – від руху крана при його гальмуванні і від кранового візка , що переміщається в перпендикулярному напрямку. Ці навантаження сильно впливають не тільки на гнучкість і стійкість колон, але також викликають нестандартні зусилля в усіх зв’язках і порталах.
Ще більш важлива річ – особливість технологічного процесу, а саме, робота з підвищеними або зниженими температурами і динамічні, ударні впливи, які рано чи пізно можуть призвести до руйнування, якщо не дати потрібної конструкції свободу переміщення з певним діапазоном. Те ж стосується і великопрольотних ферм, що перекривають цех. А вони можуть досягати величини і в 60, і 80 м, що може привести до прогину в центральній точці до 200 мм, якщо взяти стандартні граничні прогини як 1/400, від чого досвідчений проектувальник відштовхуватися не стане.
Інженерні системи у виробничих спорудах також дуже складні і індивідуальні. Так, стандартні регістри уздовж стін в приміщенні прольотом більше 24 м і висотою понад 8 м будуть вкрай неефективні, і їх слід замінювати тепловентиляторами. А електропідключення в повному обсязі залежить від режиму роботи кожного конкретного верстата, і буває, що одна машина може споживати 200 і 300 кВт електроенергії, що вимагає особливого кабелю і власного вводу.
Етапи зведення виробничої будівлі
Перед початком будівництва виробничої будівлі або споруди, будівельники повинні ретельно підготувати будівельний майданчик, згідно будгенплану. Для цього потрібно поставити побутові приміщення, визначити місце складування матеріалів, настелити посиленими дорожніми плитами тимчасові під’їзні дороги, так як при будівництві навіть середньої величини виробничої будівлі, без великовантажних колісних кранів не обійтися.
Також, слід враховувати, що виробництво – це зазвичай комплекс допоміжних будівель, холодних складів, і всі тимчасові споруди треба розташовувати так, щоб по-максимуму не заважати їх будівництву.